Úvod / Zahrada / Užitková zahrada / Návod jak postavit domácí fóliovník
Návod jak postavit domácí fóliovník
- autor: Redakce
Postavení skleník, pařeniště nebo fóliovníku může být ideálním řešením pro prodloužení si doby pěstování zeleniny. Díky těmto vymoženostem získáte možnost sklízet zeleninu mnohem dříve a vychutnat si ji i v době, kdy b venku nebyla schopna růst. V tomto článků se budeme podrobněji zabývat fóliovníkem jako jednu z možností.
K čemu se hodí
Fóliovník je kompromisem mezi pařeništěm a skleníkem. Jeho stavba je výrazně méně finančně nákladná než stavba skleníku, z tohoto pohledu jde o záležitost poměrně levnou. Fóliovník lze přitom použít ke stejným pěstitelským záměrům jako u skleníků, tedy k urychlení pěstování rostlin, které mají rádi teplo.
Kostra fóliovníku
Dříve, než se pustíte do stavby samotného fóliovníku, měli byste pro něj vybrat správné místo. Jeho délka může být prakticky libovolná, čím však větší bude, tím bude manipulace s ním náročnější. Základem celé konstrukce je kostra, kterou si můžete velmi snadno vyrobit z trubek, které zohnete. Trubky by měl být pevné, aby nedošlo k jejich samovolnému deformování. Alternativou jsou také dřevěné sloupky, jejich životnost je však pochopitelně kratší.
Tunelový kryt
Nejčastěji používaným typem fóliovníku je tunelový. Takový se staví přímo nad záhony, nemusí být pro ně vyhrazeno speciální místo a v letním období lze snadno složit. Jak již bylo zmíněno, kostru celé konstrukce tvoří do oblouku zahnuté kovové trubky, ty se v určitém rozestupu zabodnou do záhonku a přes ně natáhneme speciální zahrádkářskou fólii. Tu ke konstrukci připevněte. Výhoda takového tunelového krytu spočívá ve snadné manipulaci a možnosti přenášet a tedy měnit místa v průběhu roku.
Co ve fóliovníku pěstovat
Pro fóliovník je ideální pěstování zeleniny, ale i rostlin, které mají rády teplo. Velmi často můžete vidět pod fóliovníkem tulipány či narcisy.
Nízké fóliovníky
Pokud se řekne fóliovník, většina lidí si představí velkou konstrukci, kam se vejde bez jakýchkoli problémů člověk. Nemusí to však být pravidlem, je možné postavit i nízké tunelové fóliovníky, jejichž výška je o něco vyšší než maximální výška rostlin.
UPOZORNĚNÍ
Články a informace zveřejněné na stránkách stavoweb.cz nenahrazují odborné rady a analýzy a mají pouze informativní charakter. Jakékoliv užití a použití těchto informací se děje na vlastní odpovědnost návštěvníka těchto stránek. Tyto informace byste měli konzultovat s konkrétním odborníkem na danou problematiku. Provozovatel stavoweb.cz odmítá a nepřijímá jakoukoliv odpovědnost za články, informace a prohlášení na těchto stránkách - stavoweb.cz.
Autor/zdroj fotografie: Pavel HanzalŠtítky: zahrada
Náš tip
Reklamní odkazy.