Úvod / Praktická domácnost / Praktické rady / Jak ochránit starožitnou skříň před škůdci? Dopřejte jí kvalitní péči
Jak ochránit starožitnou skříň před škůdci? Dopřejte jí kvalitní péči
- autor: Redakce
Vlastnictví starožitného nábytku má své neopakovatelné kouzlo. Nábytek ze supermarketu sice vypadá esteticky dokonale, protože je vyroben přesně podle posledních designových trendů, ovšem často nedokáže v domácnosti vytvořit příjemnou atmosféru. To totiž dokáže pouze starožitný nábytek, včetně starožitné skříně.
Jak bojovat se škůdci a jak ochránit dřevo?
Starožitné skříně obvykle pocházejí z 19. nebo 20. století, takže za sebou mají více než 100 let existence. Za tuto poměrně dlouhou dobu se musely vypořádat s nepříznivými klimatickými změnami, zimou nebo velkým teplem. Pokud chcete, aby vám starožitná skříň vydržela ještě dlouhou dobu, měli byste jí dopřát odpovídající péči. Okamžitě zapomeňte na použití vody a běžných čisticích prostředků, s nimiž byste udělali víc škody než užitku.
Prach z dřevěné skříně otírejte pouze suchým hadříkem, popřípadě prachovkou. Nezapomeňte ani na pravidelné ošetření včelím voskem. Nicméně i tak se může stát, že starožitný nábytek napadnou škůdci. Termiti, tesaříci a jiní malí tvorečkové se určitě nebudou o historickou hodnotu skříně zajímat. Čím dříve si jich všimnete, tím lépe. Napadený nábytek vždy izolujte od ostatních kusů a pusťte se do eliminace škůdců. Použít můžete neředěný ocet s jarem v poměru 10:1 s přidaným pepřem podle rad našich babiček.
Jak se dál o nábytek starat?
Otíráním prachu suchým hadříkem péče o starožitný nábytek rozhodně nekončí. Při běžném používání vyžaduje skříň mnohem větší pozornost. Nemusíte se ovšem ničeho obávat, protože se nejedná o nic složitého. Při potřísnění nábytku okamžitě tekutinu vysušte, protože na dřevě by se mohla vytvořit skvrna. Starožitnou skříň se také snažte udržet v konstantním prostředí se stálou vlhkostí. Ta by měla být optimálně kolem 50 procent.
Nebojte se použít odvlhčovací tablety či přístroje, protože příliš vlhký vzduch starému dubovému dřevu určitě svědčit nebude. Skříň může začít plesnivět nebo být napadena hmyzem. Náhlé změny vlhkosti navíc dřevo snáší špatně. Neustálé roztahování nebo smršťování naruší konstrukci skříně, a ta se může následně zbortit. Takto rozklíženou skříň neopraví ani ten nejšikovnější řemeslník.
Starožitné skříně vytvoří příjemnou atmosféru
Jestliže se nebojíte pravidelné péče, neváhejte si starožitnou skříň pořídit. V domácnosti už vás nebude trápit neútulnost a surovost prázdných stěn. Dobový nábytek dodá interiéru potřebné kouzlo, protože skříň s překrásně zdobenými sloupky a nádhernými řezbami okamžitě upoutá lidskou pozornost. Kvalitní dubové skříně mohou být vysoké až 200 centimetrů, tudíž si při nákupu dejte pozor, aby se nábytek vešel do dané místnosti.
Pokud si s čímkoliv nevíte rady, obraťte se na specializovaný Antik, kde nakoupíte kvalitní skříně z Belgie, Holandska a Francie za velmi přijatelné ceny. Samozřejmostí je i osobní prohlídka nábytku.
Reklamní článek
UPOZORNĚNÍ
Články a informace zveřejněné na stránkách stavoweb.cz nenahrazují odborné rady a analýzy a mají pouze informativní charakter. Jakékoliv užití a použití těchto informací se děje na vlastní odpovědnost návštěvníka těchto stránek. Tyto informace byste měli konzultovat s konkrétním odborníkem na danou problematiku. Provozovatel stavoweb.cz odmítá a nepřijímá jakoukoliv odpovědnost za články, informace a prohlášení na těchto stránkách - stavoweb.cz.
Autor/zdroj fotografie: antikjonas.czŠtítky: nábytek, pr, praktické rady
Náš tip
Reklamní odkazy.