Úvěr ze stavebního spoření nebo hypotéka

  • autor: Redakce
Velikost textu: A A A
Ilustrační fotografie

Pokud se rozhodnete pro koupi anebo rekonstrukci bytu či domu, tak byste samozřejmě měli v první řadě zvážit financování. To hraje fakticky nejdůležitější roli ze všeho. Pokud nemáte naspořeno dostatečné množství finančních prostředků, určitě byste se měli soustředit na to, kde si tyto peníze co možná nejvýhodněji obstarat. Možností je hned několik, přičemž asi nejfrekventovanější jsou úvěr ze stavebního spoření a hypotéka. Co je tedy z těchto dvou alternativ výhodnější?

Úvěr ze stavebního spoření spíše na menší rekonstrukce

Jestliže se rozhodnete pro úvěr ze stavebního spoření, měli byste každopádně zvážit jeho charakteristiky. Často je tento úvěr mnohem výhodnější zejména tehdy, když potřebujete menší finanční obnos. U novostaveb, jejichž rozpočet řádově přesahuje jeden milion korun, už úvěr ze stavebního spoření doporučován nebývá. Pokud potřebujete financovat novostavbu, pak se raději poohlédněte po hypotéce. Nevýhodou stavebního spoření je i fixní úroková sazba, která je většinou vyšší, než je tomu u úrokových sazeb, které jsou vázány na hypotéky. Úvěr ze stavebního spoření je také přesně vázán na nemovitost a investoři jsou nuceni dokládat přesně to, na co využili půjčené finanční prostředky.

Hypotéka na novostavby a rozsáhlejší rekonstrukce

Rozhodnete-li se pro novostavbu anebo rozsáhlejší rekonstrukci, pak byste určitě měli spíše sáhnout po hypotéce. Ta je schopna nabídnout vynikající podmínky. Ideální je nejprve provést porovnání hypotečních úvěrů u několika různých společností a až potom se pro některý z nich rozhodnout. Při rozhodování by měla hrát hlavní roli nejen pověst poskytovatelské společnosti, ale také zejména výše úrokové sazby a délka fixace hypotéky. Ta se dnes pohybuje zhruba od jednoho do nějakých pěti let.
 

UPOZORNĚNÍ

Články a informace zveřejněné na stránkách stavoweb.cz nenahrazují odborné rady a analýzy a mají pouze informativní charakter. Jakékoliv užití a použití těchto informací se děje na vlastní odpovědnost návštěvníka těchto stránek. Tyto informace byste měli konzultovat s konkrétním odborníkem na danou problematiku. Provozovatel stavoweb.cz odmítá a nepřijímá jakoukoliv odpovědnost za články, informace a prohlášení na těchto stránkách - stavoweb.cz.

Autor/zdroj fotografie: Pavel Hanzal

Štítky: hypotéka, úvěr, půjčka, stavební spoření

 
Nejčtenější
 

Náš tip

Nové byty v Praze na prodej naleznete na našem portálu s aktuálním přehledem novostaveb Reby.cz. Podívejte se na novostavby na prodej v oblíbené lokalitě Praha 5.

Nejnovější
 
Vybrané seriály (vše)

Kuchyně (vše)

Pěstování zeleniny (vše)

Zahradní jezírko (vše)

 

Související články

Jak na hypotéku

Banka autor foto Pavel Hanzal (c)

Jen velmi složitě bychom mohli sehnat někoho, kdo je schopen…

Americká hypotéka a …

Penize Kc sto autor foto Pavel Hanzal (c)

Pojem Americká hypotéka v našich podmínkách vcelku zdomácněl,…

Hlavní výhody polyka…

Chata se suterenem autor Pavel Hanzal (c)

 Odolnost proti teplotním rozdílůmZastřešení teras a jiných…

Kam se stavebním odp…

Kontejner zdroj malikcont.cz

 Během stavby nebo rekonstrukce vzniká nemalé množství stavebního…