Jak připravit plán na splácení a rodinný rozpočet při uvažování o žádost o hypotéku 1/2

  • autor: Redakce
Velikost textu: A A A
Ilustrační fotografie

Financování bydlení je nejtíživější položka z rozpočtu všech domácností. Proto její vyřízení není šito horkou jehlou, ale doprovází je dlouhé propočty a srovnávání, které mají za účel sjednat tu nejnižší možnou cenu při koupi nebo rekonstrukci obydlí formou hypotéky.

Propočítat, nepodceňovat

Častou chybou, kvůli které se lidé následně, obvykle po několika letech splácení, dostávají do potíží, je to, že předem špatně odhadnou své možnosti. Typickým příkladem je, když si hypotéku nechají na dost vysoké částce s tím, že to zvládnout. Splátka je přitom tak vysoká, že při změně situace, jako je například ztráta příjmu, se snadno dostávají do velkých potíží se splácením.

Příprava plánu na splácení hypotéky předem

Hypotéku na bydlení si obvykle lidé zřizují jednou za život. Proto jsou veškeré kroky zde pro ně nové a musí se jím přizpůsobit v průběhu na ně reagovat. Často to však není jednoduché. Ale mnoho nepříjemností je může zbavit včasná příprava a dostatečný propočet. Předem je zapotřebí si všechna fakta projít a pečlivě zvážit i možná rizika, jako jsou náhlé výdaje, ztráty příjmů, zaměstnání a dalších.

Řešení případných rizik

Existují pojištění, která se jako doprovodný produkt k zřizovaným hypotékám nabízí. Plán na splácení hypotéky by měl počítat i s takovým pojištěním, přičemž je potřeba projít u jednotlivých produktů pojistné podmínky, na co všechno se plnění z pojištění vztahuje.

UPOZORNĚNÍ

Články a informace zveřejněné na stránkách stavoweb.cz nenahrazují odborné rady a analýzy a mají pouze informativní charakter. Jakékoliv užití a použití těchto informací se děje na vlastní odpovědnost návštěvníka těchto stránek. Tyto informace byste měli konzultovat s konkrétním odborníkem na danou problematiku. Provozovatel stavoweb.cz odmítá a nepřijímá jakoukoliv odpovědnost za články, informace a prohlášení na těchto stránkách - stavoweb.cz.

Autor/zdroj fotografie: Pavel Hanzal

Štítky: hypotéka

 
Nejčtenější
 

Náš tip

Nové byty v Praze na prodej naleznete na našem portálu s aktuálním přehledem novostaveb Reby.cz. Podívejte se na novostavby na prodej v oblíbené lokalitě Praha 5.

Nejnovější
 
Vybrané seriály (vše)

Kuchyně (vše)

Pěstování zeleniny (vše)

Zahradní jezírko (vše)

 

Související články

Hypotéku vybírejte o…

Rodinne domy autor foto Pavel Hanzal (c)

Při uzavírání jakékoliv půjčky byste měli být obezřetní, hypotéka…

Bankovní versus neba…

Penize Kc sto autor foto Pavel Hanzal (c)

Když si člověk potřebuje půjčit na bydlení, tak jde většinou…

Americká hypotéka a …

Penize Kc sto autor foto Pavel Hanzal (c)

Pojem Americká hypotéka v našich podmínkách vcelku zdomácněl,…

Jak na hypotéku

Banka autor foto Pavel Hanzal (c)

Jen velmi složitě bychom mohli sehnat někoho, kdo je schopen…