Na pojištění domácnosti jděte obezřetně. A neusněte na vavřínech!

  • autor: Redakce
Velikost textu: A A A
Ilustrační fotografie

 Pojištění domácnosti by měla mít uzavřené každá rodina. Jedině tak budete mít jistotu, že v případě pojistné události nepřijdete o majetek, resp. že vám bude jeho ztráta nahrazena adekvátní finanční částkou. Aby tomu tak skutečně bylo, je potřeba znát důležité souvislosti.

Není cena, jako cena

Při uzavírání pojištění domácnosti si vždy důsledně přečtěte podmínky smlouvy. V nich je mnoho podstatných informací, přičemž naše zkušenost ukazuje, že lidé často podcení různé formulace slovních termínů. Velmi často jde o termín „cena“. Nejčastěji se můžete setkat s:

  • Cena obvyklá – zde se jedná o cenu, kterou byste dostali za věc v případě jejího aktuálního prodeje

  • Cena časová – hodnota věci se vypočítá z ceny pořízení, ponížené o její opotřebení v důsledku stáří

  • Cena nová – pojistná náhrada bude vycházet z cen nových věcí

Jak vidíte, rozdílná formulace cen ve smlouvě a podmínkách může udělat docela zásadní rozdíl v náhradách za pojistnou událost.

Pozor na podpojištění

Dalším rizikem je podpojištění domácnosti. K tomu obvykle dochází, když chcete ušetřit peníze na pojistném. Je pravda, že když si pojistíte domácnost na 200 000 Kč, budete platit nižší pojistku, než u pojištění na 500 000 Kč. Jenže pokud dojde ke škodě, tak zcela logicky dostanete i nižší pojistné plnění. V konečném důsledku tak můžete přijít o mnohem víc peněz, než jste svojí spořivostí ušetřili na platbě pojistného. Proto se snažte o reálné uvedení ceny a k tomu o adekvátní pojistku.

Navíc mnohem lepší je se pokusit ušetřit jinak. Stačí využít online kalkulačku pojištění domácnosti, díky které si můžete vybrat nejvýhodnější nabídku.

Zastaralá smlouva

Často se lidé smějí, že už dlouhé roky platí levnou pojistku a proto nemusí platit tolik, jako jejich přátelé. Jenže mít zastaralou pojistnou smlouvu nemusí být žádná výhra. Podmínky pojišťoven se vyvíjejí, takže modernější smlouvy můžou mít mnohem zajímavější nebo lepší krytí, než ty starší.

Další důležitý faktor je samotné vybavení domácnosti. Téměř každý má po 10 a více letech úplně jiné vybavení, než měl dříve. Platí to zejména v elektronice a spotřebičích, ovšem nejenom tam. Proto byste si měli pravidelně kontrolovat pojistné smlouvy, zda jsou s ohledem na výše uvedené aktuální. Kontrolu je vhodné provádět alespoň 1x za 3 roky.

Spoluúčast ovlivní cenu

Zapomenout bychom neměli ani na spoluúčast. Vždy platí rovnice, že čím vyšší spoluúčast, tím nižší pojistné a naopak. Abyste si vybrali ten nejvhodnější poměr, je dobré použít např. srovnání Top-pojištění.cz. Také si dobře promyslete, zda chcete radši ušetřit každý rok několik stokorun nebo spíše oželíte např. 9 000 Kč na pojistném plnění. Tento rozdíl totiž vznikne, když budete mít spoluúčast 1 000 Kč nebo 10 000 Kč.

 

Reklamní článek

UPOZORNĚNÍ

Články a informace zveřejněné na stránkách stavoweb.cz nenahrazují odborné rady a analýzy a mají pouze informativní charakter. Jakékoliv užití a použití těchto informací se děje na vlastní odpovědnost návštěvníka těchto stránek. Tyto informace byste měli konzultovat s konkrétním odborníkem na danou problematiku. Provozovatel stavoweb.cz odmítá a nepřijímá jakoukoliv odpovědnost za články, informace a prohlášení na těchto stránkách - stavoweb.cz.

Autor/zdroj fotografie: Pavel Hanzal

Štítky: pr, pojištění, bydlení

 
Nejčtenější
 

Náš tip

Nové byty v Praze na prodej naleznete na našem portálu s aktuálním přehledem novostaveb Reby.cz. Podívejte se na novostavby na prodej v oblíbené lokalitě Praha 5.

Nejnovější
 
Vybrané seriály (vše)

Kuchyně (vše)

Pěstování zeleniny (vše)

Zahradní jezírko (vše)

 

Související články

Jak zatočit s plísní…

Krbova kamna autor foto Pavel Hanzal (c)

 Nábytek ne u zdiKdyž jsou v domě tmavá místa a vlhko,…

Zelenou úsporám a je…

EURA autor foto Pavel Hanzal (c)

Program Zelená úsporám byla až do nedávné doby poměrně oblíbený,…

Jak zatočit s blecha…

Sedacka autor foto Pavel Hanzal (c)

 Vyprat ložní prádloDůležité je také vyprat a vyčistit postel…

Nová, nebo starší ne…

vila-vokovice-homeland-cz.

Chcete bydlet ve vlastním? Nabídka nemovitostí je dnes poměrně…